Látóúton jártunk a Vasi-Hegyhát Natúrparkban

Látóúton jártunk a Vasi-Hegyhát Natúrparkban

2024.05.16-án a Vasvár Népfőiskolával közös szervezésben megtartottuk első látóutunkat, amely a Vasvári járás, illetve a Vasi-Hegyhát Natúrpark terület- és vidékfejlesztési kezdeményezéseiből adott ízelítőt az érdeklődők számára. A programon önkormányzatok, intézmények, civil szervezetek, közösségek és helyi vállalkozások képviseltették magukat a térségből. A látóút során a Vasi-Hegyhát Natúrpark értékeit különböző témák mentén – mint például a helyi termék, térségfejlesztés, civil kezdeményezések, turizmus, népi építészet – ismerhettük meg. A programok átfogó célja volt, hogy a Vas-Veszprém-Zala Vármegyék határtérségében működő szervezetek megismerjék a térséget alkotó tájegységek érték- és közösség-vezérelt kezdeményezéseit-, illetve az ezeket működtető szervezeteket.

Előadást hallhattunk a Vasvár Népfőiskola, a Vas Vármegyei Civil Szolgáltató Központ és a Natúrpark működéséről. Megtudhattuk, hogy a Natúrpark egyik legfontosabb irányvonala a kerékpáros turizmus fejlesztése a helyi értékek, termelők bevonásával. Információt kaptunk még a Pannon Helyi Termék Klaszterről, mely 2005-ben alakult és pár évvel ezelőtt 16 termelő közreműködésével létrehozta a „Helyben vagyunk” védjegyet, amely alapvetően a partnerségben való minőségfejlesztést segíti. A délelőtti program részeként megtekintettük a Népfőiskola működési tereit: a Békeházat, az Ezredesházat és a Domonkos Kolostort.

A délutáni program az Oszkói Szőlőhegyen folytatódott, ahol megnézhettük a régi Hegypásztor Pincéket és a Vasi-Hegyhát működését is megismerhettük. Majd a térségi LEADER programról és a Vasi Hegyhát – Rábamente Közhasznú Turisztikai Egyesület tevékenységébe is betekintést kaptunk.

A tanulmányút utolsó helyszíne Oszkóba vezetett, ahol a Vasvár Népfőiskola működési tereit tekintettük meg, köztük az Ízes Vidék Gasztro Műhelyt, az Édes Vidék Cukrászműhelyt, a Gyümölcslé Feldolgozót a Kézműves műhelyt és a Népfőiskolai Stúdiót.

A találkozó kiváló lehetőséget adott a jó gyakorlatok megismerésén túl a közvetlen partnerség- építésre is, ami segítheti, hogy térségünkben megalapozzuk-, illetve kiterjesszük azt a hálózatos együttműködést, amely valamennyi érintett szektoron belül hatékonyabbá teheti a partnerszervezetek fejlesztési tevékenységét.