Táj-Érték-Turizmus: Szakmai konferencia a térségi turizmus fejlesztéséért
Február 25-én nagy sikerrel zajlott le a Táj-Kapocs Alapítvány szervezésében a Táj-Érték-Turizmus szakmai nap Sümegen. A nagy érdeklődés miatt új helyszínt kellett választanunk, ami jól mutatja a téma fontosságát. A rendezvény célja az volt, hogy a szakmai előadások és kerekasztal-beszélgetések révén elősegítse a térségi együttműködéseket és a fenntartható turizmus fejlesztését.
A szakmai napot Oszkai Réka, a Táj-Kapocs Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitotta meg. Hangsúlyozta, hogy az önkormányzati kérdőívek visszajelzései is azt mutatják, a turizmus kulcsfontosságú a települések számára. Végh László, Sümeg város polgármestere és dr. Navracsics Tibor, a Területfejlesztési és Vidékfejlesztési Minisztérium képviseletében, kiemelték, hogy a turizmus fejlesztése térségi együttműködésben valósulhat meg, és a versenyképes járások kialakítása nem egymás rovására, hanem közös fejlődés mentén kell, hogy történjen.
A konferencia egyik kiemelt előadója Czunyiné Dr. Bertalan Judit, a KTM területfejlesztésért felelős államtitkára volt, aki a versenyképes járások program lehetőségeiről beszélt. Hangsúlyozta, hogy a kulturális és szelíd turizmus fejlesztése, valamint a közösségépítés kiemelt pályázati lehetőségeket kap. A megyeszéli települések együttműködésével a régiós határok átléphetők, és a forrásokat hatékonyabban lehet elosztani.
A délelőtti szekcióban további szakértők is előadtak, többek között:
- Bauer Ádám (AÖFK)
- Pénzes Erzsébet (Maketusz)
- Polgár Tibor (Nyugat Pannon Nonprofit Kft.)
- Sulyok Judit (Pannon Egyetem)
- L. Karsai Henriett (néprajzos, múzeológus)
A délutáni szekciót pedig rövid, 5 perces villámelőadások adták, amely során konkrét turisztikai fejlesztési ötleteket ismerhettünk meg.
A rendezvényt interaktív kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol a térségi turizmus jövőjéről esett szó. Szakértők osztották meg tapasztalataikat arról, hogy a turizmusban rejlő lehetőségek kiaknázása együttműködést és hosszú távú stratégiát igényel. Többek között Pénzes Erzsébet, Márkus Hajnalka, Bauer Ádám és Dancs Zoltán fejtették ki véleményüket a helyi lakosok bevonásáról, a marketing szerepéről és a fenntartható fejlődés lehetőségeiről.
A beszélgetés során felmerült, hogy a Táj-Kapocs Alapítvány több szinten is hozzájárulhat a térségi együttműködésekhez:
- Hosszú távú stratégiai tervezésben,
- A fejlesztési igények összefogásában,
- Programjavaslatok hálózatba szervezésében,
- A szakmai információáramlás elősegítésében.
A rendezvényt Oszkai Réka zárta, visszautalva az alapítvány mottójára: „Közösség – Érték – Fejlődés”, amely a nap folyamán ismét bebizonyította aktualitását. A jövőben további hasonló szakmai programokat tervezünk, hogy közösen dolgozhassunk a térség turizmusának fellendítésén.




