Településfejlesztési Kollégium – Közszolgáltatások és helyi megoldások hétvégéje
Az idei évben is folytatódott a Településfejlesztési Kollégium, amelynek második hétvégéjén a települési közszolgáltatások és helyi szükségletek szervezése került a középpontba. A háromnapos szakmai program során az önkormányzati működés, a jegyzőségi és körjegyzőségi feladatok, az alapellátások, valamint a foglalkoztatást segítő rendszerek témáit jártuk körbe.
Péntek délután – Szakmai előadások
A hétvége nyitóelőadásai a következő témákban adtak átfogó képet:
- Területfejlesztés és közszolgáltatások összefüggései – Kistelepülések jövőképe és a Versenyképes Járás Program bemutatása.
- Magyary Zoltán közigazgatási hagyatéka – Milyen tanulságokat vonhatunk le napjainkban?
- A falugondnokság szerepe a kistelepüléseken – Hiánypótló szolgáltatások és működési modellek.
- Települési közigazgatás gyakorlati kihívásai – Egy kisváros és környező településeinek mindennapjai.
A péntek esti beszélgetések során a helyi önkormányzatok mindennapi kihívásai kerültek fókuszba, amely a résztvevők számára kiemelten érdekes és tanulságos témának bizonyult.
Szombat – Jó gyakorlatok és terepi látogatások
A második nap középpontjában a gyakorlati példák álltak. A résztvevők Kiscsőszre látogattak, ahol az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület sikeres közösségi kezdeményezését ismerhették meg Kovács Norbert elnök-polgármester vezetésével. Az egykor kihalófélben lévő cselédfalu újjáélesztése inspiráló példaként szolgált minden jelenlévő számára.
A délután folyamán a Somló Kapuja Látogatóközpontba látogattunk, ahol Dr. Imre László, Veszprém Vármegye jegyzője tartott előadást a közigazgatás középszintű lehetőségeiről és feladatairól. A nap lezárásaként a Somló-hegyi Mária-kápolnához tettünk kirándulást, majd egy helyi termelő borászatát is meglátogattuk, ahol a Somló-hegyi gasztro-kulturális szolgáltatások és a turisztikai lehetőségek kerültek fókuszba.
Vasárnap – Összegzés és kiscsoportos munka
A hétvége zárónapján a résztvevők az előző napok tanulságait összegezték. A kiscsoportos feldolgozás során a közös munka kihívásai és lehetőségei kerültek előtérbe. A program során három rövid előadást is meghallgattunk, amelyek a következő témákra fókuszáltak:
- Vidékfejlesztési források – Milyen lehetőségek állnak a települések rendelkezésére?
- Kistérségi együttműködések – Hatékony együttműködési modellek és stratégiák.
- Önkormányzati költségvetési intézményfenntartás – Gazdasági és szervezési szempontok.
A hétvége rendkívül tartalmas és inspiráló volt, amely hozzájárult a résztvevők szakmai fejlődéséhez és a településfejlesztési kérdések átfogóbb megértéséhez. A következő alkalomra februárban kerül sor, amelynek középpontjában a helyi gazdaságfejlesztés és fenntartható közösségi modellek állnak majd.
(felső sor fotói: Novák Roland)




