TÁJ – ÉRTÉK – TURIZMUS – Szakmai konferenciát tartottunk Kapolcson

TÁJ – ÉRTÉK – TURIZMUS – Szakmai konferenciát tartottunk Kapolcson

Május 21-én a kapolcsi MűvészVölgy Kúria adott otthont a második TÁJ–ÉRTÉK–TURIZMUS szakmai konferenciának, melyet a februárban, Sümegen tartott első műhelynap folytatásaként szervezett meg a Táj-Kapocs Alapítvány.

A résztvevőket Oszkai Réka, az alapítvány elnöke köszöntötte, majd Mayer Gábor, kormánybiztos emelte ki az alapítvány munkájának jelentőségét a város–vidék együttműködés előmozdításában. Márvány Péter, Kapolcs polgármestere, valamint Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye fesztiváligazgatója is üdvözölték a jelenlévőket. Utóbbi előadásában hangsúlyozta a közösségépítés, a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás szerepét a fesztivál működésében.

A délelőtti programban szó volt Kapolcs hosszú távú turisztikai stratégiájáról, a Malmok Völgye tematikus útvonalról, valamint a kerékpáros turizmus aktuális kérdéseiről is. A Malmok Völgye projektet Kocsis Csaba mutatta be, míg Pénzes Erzsébet, a MAKETUSZ képviseletében kiemelte, hogy a kerékpáros turizmus egyre népszerűbb, és kiválóan illeszkedik a fenntarthatósági célokhoz.

A délutáni szekcióban inspiráló jógyakorlatokat ismerhettek meg a résztvevők. Az előadók 10-10 percben mutatták be saját tapasztalataikat a helyi értékek turisztikai hasznosításáról:

  • Balassa Balázs, Szigliget korábbi polgármestere a vár infrastrukturális és kulturális fejlesztéseit ismertette, melynek eredményeképp a vár évente 150.000 látogatót fogad.
  • Sitku Erzsébet, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság képviseletében az ökoturizmus eszköztárát és a közeljövő nagy fejlesztési terveit mutatta be.
  • Farkas Ivett a Kapolcsikum Családi Birtok működéséről beszélt, ahol szörpök és lekvárok készülnek saját gyümölcsökből, céljuk pedig egy vidéki életérzés közvetítése.
  • Zsuponyó Beáta, az Ilona Malom Apartman tulajdonosa a személyes vendéglátás, társadalmi felelősségvállalás és környezettudatos működés példáját osztotta meg.
  • Horváth Viola a Csigó Malom Kulturális és Művészeti Központ tevékenységéről tartott előadást, ahol művészeti események és nemzetközi együttműködések formálják a kulturális kínálatot.
  • Vass-Csányi Kata, aki a Kata Borház Vendégház, a Völgy Egyesület és a Kuthy Kávézó képviseletében beszélt a kapolcsi turizmus és a közösség kapcsolatáról.

A konferencia záró kerekasztal-beszélgetését Kovács István moderálta. A fókuszban az országos Nyitott Porta Napokhoz való csatlakozás lehetőségei álltak. A MAKETUSZ felajánlotta együttműködését a kerékpáros útvonalak kijelölésében és a túraszervezésben.

A napot egy különleges élmény zárta: fakultatív vezetéssel látogatást tehettünk a kapolcsi falumalomban, ahol helyi érték és örökség találkozik a jövő lehetőségeivel.

A konferencia ismét megerősítette: a térségi értékek megőrzésén, a közösségek aktivizálásán és a fenntartható turizmusban rejlő lehetőségek közös kiaknázásán keresztül valós fejlődés érhető el. A Táj-Kapocs Alapítvány célja, hogy fórumot teremtsen a térségi szereplők közötti párbeszédnek, közös gondolkodásnak és együttműködésnek – ahogy ez a konferencián is megvalósult. Bízunk benne, hogy a bemutatott jógyakorlatok és ötletek új lendületet adnak a térségi turizmus fejlesztésének!

Köszönjük minden előadónak, résztvevőnek és partnerünknek, hogy velünk voltak ezen a tartalmas napon!

 Részletes beszámolónkat, előadóinkat és a bemutatott jó gyakorlatokat ITT érheted el