Szomszédolás Lesencetomajon – közösségi élmények kicsiknek és nagyoknak
Május végén különleges, élményekkel teli gyereknapot tarthattunk Lesencetomajon, ahol a helyi Mesevár Óvoda gyermekei és a Lesence Völgye Általános Iskola diákjai közösen ünnepeltek. A program az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola és a Táj-Kapocs Alapítvány együttműködésében valósult meg.
A nap a májusfa kitáncolásával indult, majd igazi időutazás vette kezdetét: a gyerekek megismerkedhettek elfeledett mesterségekkel, kipróbálhatták magukat különféle kézműves foglalkozásokban, betekintést nyerhettek a néptánc világába, de a hagyomány és innováció ötvözeteként VR-szemüveget is viselhettek vagy akár saját videót is készíthettek.
A délután ünnepi pillanata volt a Közelítés tanúsítvány átadása Lesencetomaj számára. Az eseményen többek között Dr. Navracsics Tibor, a térség országgyűlési képviselője is felszólalt, aki beszédében a vidéki összefogás fontosságát hangsúlyozta. A tanúsítványt Kovács Norbert „Cimbi”, az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület elnöke, Kiscsősz polgármestere adta át a település képviselőinek.
A program színpadi részét a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes Csigere csoportja tette felejthetetlenné felcsíki koreográfiájával, Szabó Csaba vezetésével.
A délután további részében egy igazi kulturális kavalkád várta az érdeklődőket:
- helyi alkotók fotó- és rajzkiállítása,
- különleges csuhékiállítás,
- a Pannónia Citerazenekar műsora,
- termelői piac,
- valamint zárásként egy moldvai táncház, ahol kicsik és nagyok együtt rophatták.
Az esemény újabb állomása volt annak a közösségépítő folyamatnak, amelyet a Táj-Kapocs Alapítvány a Partnerségben az iskolákkal program keretében valósít meg. Ennek célja, hogy az iskolák, óvodák, civil közösségek és önkormányzatok közösen tegyenek a helyi identitás erősítéséért, a hagyományok megőrzéséért és a fiatal generáció megszólításáért.
Lesencetomaj és Kiscsősz nemcsak a közös programokon keresztül kapcsolódik össze: hamarosan egy kitáblázott kerékpáros útvonal is összeköti a két települést. A résztvevők már most közös jövőt terveznek – újabb találkozásokat, együttműködéseket, kulturális kapcsolódásokat. Reméljük, hogy hamarosan Lesencetomaj közössége is bemutatkozhat a kiscsőszi közönségnek – hiszen az együtt gondolkodás és szervezés az, ami valóban élővé teszi a térségi kapcsolatokat.




