Szakmai közösségben, helyi szemlélettel – mentor képzést tartottunk Sümegen

Szakmai közösségben, helyi szemlélettel – mentor képzést tartottunk Sümegen

2025. május 8–9. között újabb mentor képzést rendeztünk a Helyben vagyunk program keretében a sümegi Inkubátor Házban. A kétnapos műhelymunka célja az volt, hogy támogató szakmai közösséget építsünk, és tovább mélyítsük a mentorok tudását annak érdekében, hogy helyi szinten hatékonyan segíthessék a kistermelőket, őstermelőket és a REL (rövid ellátási lánc) szervezőket.

A programot Zsédenyi Tímea, a Pannon Helyi Termék Nonprofit Kft. munkatársa nyitotta meg, majd Varga Eszter ismertette a mentoráláshoz használt informatikai rendszer (SAPI) aktuális fejlesztéseit. Ezután Rosta Dóra és Pácser Tamás (Back Office Plusz iroda) mutatták be részletesen a rendszert, melyet a mentorok gyakorlati feladatokon keresztül ki is próbálhattak. A gyakorlat során végigmentek a mentorálási folyamat egyes lépésein, a mentorált kiválasztásától kezdve, a felmérő kérdőívek kitöltésén és a mentor napló vezetésén át egészen a mentorálás zárásáig – mindezt szakértői segítséggel.

Délután Nagy Viktória (Kislépték Egyesület) vezetésével, Szabadkai Andrea szakértő közreműködésével áttekintettük a mentoráltakkal történő kapcsolatfelvételhez szükséges kérdőívet. A kérdések szakmai tartalmát és a lehetséges válaszokat együtt értelmeztük. A mentorokkal közösen összegeztük azokat a legfontosabb készségeket, képességeket, amelyekre a mentorálás során szükség van, valamint azokat a kihívásokat is, amelyekkel a gyakorlatban szembesülhetnek.

A nap zárásaként Szabadkai Andrea helyzetgyakorlatokat hozott, amelyek segítségével a mentorok megtanulhatták, hogyan lehet a Helyben vagyunk védjegy szakmai elvárásait hitelesen és érthetően közvetíteni a mentoráltak felé. A cél: megmutatni, hogy a védjegyhez kapcsolódó kötelezettségek valójában a fejlődésüket segítik.

A képzés második napján Szegedyné dr. Fricz Ágnes, a Kislépték Egyesület szakértője ismertette a mentorokkal és néhány meghívott védjegytulajdonossal a CUES projektet, valamint annak kapcsolódását a Helyben vagyunk programhoz. Ez a nemzetközi kezdeményezés a vásárlói elköteleződés erősítését tűzte ki célul, és a közös gondolkodás már az első pillanattól inspiráló légkört teremtett a résztvevők között.

Ezt követően a REL fejlesztés – konzultációs szakmai nap keretében a mentorok valódi tanácsadási helyzeteket gyakorolhattak. 10–12 érdeklődő szervezet projektötletét véleményezték, szakmai és pályázati szempontok szerint, hasznos visszajelzésekkel támogatva a résztvevőket.

A nap végén Kovács István ismertette a mentorok előtt álló feladatokat, külön hangsúlyt fektetve a közelgő Nyitott Porták rendezvényre, amely a mentorálási folyamatok fontos állomása lesz.

A visszajelzések alapján a képzés rendkívül hasznosnak, gyakorlatiasnak és inspirálónak bizonyult. A két nap során nemcsak új ismeretekkel és készségekkel gazdagodtak a résztvevők, de megerősödött a mentorok közötti együttműködés is – ami elengedhetetlen a helyi termelői közösségek sikeres támogatásához.