Sikeres nyitórendezvénnyel indult az ELEVATE projekt

Együttműködés a több szintű kormányzás erősítésére a befogadó közösségekért
Örömmel jelentjük be, hogy az ELEVATE projekt hivatalosan is elindult egy kétnapos nyitórendezvénnyel 2025. május 6-án és 7-én a szlovéniai Sevnicában. A projekt 17 partner és 13 stratégiai társult partner együttműködésével valósul meg a Duna régióból, koordinátora pedig a Szlovénia Szíve Fejlesztési Központ. A hároméves projekt (2025 áprilisától 2028 márciusáig) az Interreg Duna Program keretében nyert támogatást.
Srečko Ocvirk, Sevnica polgármestere nyitotta meg az eseményt, köszöntötte a résztvevőket, bemutatta a települést és annak aktuális kezdeményezéseit, különös tekintettel a sérülékeny csoportok támogatására. Ezt követően Mojca Štepic, a Szlovénia Szíve Fejlesztési Központ igazgatója üdvözölte a partnereket, és kifejezte lelkesedését a közös munka iránt.
Az ELEVATE projekt célja a köz-, civil és magánszféra együttműködésének erősítése, hogy egy befogadó irányítási modell jöjjön létre a Duna régióban. A projekt során az idősebb generációkat és a fogyatékossággal élő személyeket is bevonják a helyi reziliencia növelésébe és a társadalmi befogadás javításába. Egy közös tervezési folyamat során a modell tesztelésére kísérleti helyszíneken kerül sor, a szolgáltatásokhoz való jobb hozzáférés és a társadalmi kohézió érdekében. A projekt emellett innovatív finanszírozási megoldásokat keres a fenntartható és inkluzív fejlődés támogatására, biztosítva, hogy a zöld átállás mindenki számára elérhető legyen – senki ne maradjon ki belőle.
Aleš Kenda, a szlován Szolidaritásalapú Jövő Minisztériumának titkára is megszólalt, és gondolatébresztő beszédet mondott az elöregedő társadalmak kihívásairól. Kiemelte az ilyen kezdeményezések szerepét a társadalmi elszigeteltség és a digitális kirekesztettség elleni küzdelemben, valamint emlékeztetett, hogy az öregedés mindannyiunk közös valósága.
A találkozót Anita Molka moderálta. A résztvevő partnerek bemutatták szervezeteiket, a munkacsoportok pedig a szerepek pontosítására és a következő tevékenységek meghatározására összpontosítottak.
Délután Sevnica önkormányzata tanulmányutat szervezett a partnerek számára, bemutatva több inspiráló helyi jó gyakorlatot. Az első állomás a Sevnica Ifjúsági Központ volt, ahol Mojca Pernovšek, a sevnicai közművelődési, sport-, turisztikai és ifjúsági közintézmény igazgatója, valamint kolléganője, Nataša Rupnik mutatták be az Intergenerációs Központ Posavje+ munkáját. A központ különféle programokat kínál az idősek testi-lelki jólétének támogatására.
A látogatás során Mojca Sešlar, Sevnica önkormányzatának szociális osztályvezetője, Irena Colner koordinátor és Marjetka Smolič, a Posavje Szociális Központ sevnicai egységének igazgatóhelyettese mutatták be a „Sopotniki” programot, amely ingyenes szállítást biztosít távoli térségekben élő idősek számára – ez a kezdeményezés nagy népszerűségnek örvend a helyi közösség körében.
A tanulmányút a Ciciban Óvoda és az Ana Gale Általános Iskola meglátogatásával zárult, amelyek speciális igényű gyermekek számára nyújtanak inkluzív oktatási támogatást Sevnica településen.
A második napon egy képzési és kapacitásfejlesztő workshopra került sor a befogadó területi fejlesztés témájában, amelyet Irina Panait (Urbasofia) moderált. A közösségi kommunikációs stratégiákat bemutató nyitóelőadást követően Simon Rener (Institute Oreli) ismertette a kamniki „Idősek Pontja” programot és annak önkéntes koordinációs platformját. Roman Rener (Szlovén Földmérési Intézet) bemutatta az „Öt tér története” című tértervezési stratégiát, amely a fogyatékossággal élők hozzáférésének javítására irányul. A szekció zárásaként Damjana Pangerčič (ISG Amabilis) ismertette az idősek társadalmi aktivizálását célzó célzott kommunikációs megközelítéseket.
A workshop utolsó részében a partnerek saját régiójuk jó gyakorlatait mutatták be, különös figyelmet fordítva a sikeres kezdeményezések hatékony kommunikációjára. Ez az eszmecsere elősegítette a kölcsönös tanulást és erősítette az együttműködést. A kétnapos találkozó megerősítette a projekt elkötelezettségét a befogadó területi fejlesztés és a sérülékeny csoportok életminőségének javítása iránt a Duna régióban. Értékes tapasztalatokat és szilárd alapot nyújtott a további közös munkához az ELEVATE projekt keretében.
További információ az ELEVATE projektről:
Anita Molka
Szlovénia Szíve Fejlesztési Központ, Szlovénia – Vezető partner
Kidričeva cesta 1, 1270 Litija, Szlovénia
E-mail: anita.molka@razvoj.si Telefon: +386 1 8962 710
Jasna Presečki
Szlovénia Szíve Fejlesztési Központ, Szlovénia – Kommunikációs tevékenységek koordinátora
Kidričeva 1, 1270 Litija, Szlovénia
E-mail: jasna.presecki@razvoj.si
Telefon: +386 1 8962 713
Az ELEVATE projekt partnerei:
Szlovénia Szíve Fejlesztési Központ – Vezető partner
Sevnica Önkormányzata (Szlovénia)
ISG Amabilis (Szlovénia)
Eszék-Baranya Megye (Horvátország)
Zágrábi Innovációs Központ Kft. (Horvátország)
Irig Önkormányzata (Szerbia)
Cazin Város (Bosznia és Hercegovina)
Una–Sana Kantoni Kereskedelmi Kamara (Bosznia és Hercegovina)
Táj-Kapocs Alapítvány az Együttműködő Közösségekért (Magyarország)
Ideas Factory Egyesület (Bulgária)
Bukarest 6. kerületének Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósága (Románia)
Urbasofia S.R.L. (Románia)
Besztercebánya Önkormányzati Régió (Szlovákia)
Kozodoj bejegyzett egyesület (Csehország)
CoWorkLand eG (Németország)
ILEU e.V. – Intézet a felnőttképzés területén folytatott virtuális és személyes tanulásért (Németország)
Chișinău Önkormányzati Tanács Egészségügyi és Szociális Segítségnyújtási Főigazgatósága (Moldova)
További információk az ELEVATE projektről:
https://interreg-danube.eu/projects/elevate
További információk az Interreg Duna Régió Programról: