Kulturális kapocs Devecserben – Élmény és inspiráció egy tanulmányút margójára
Május végén Devecser adott otthont a Táj-Kapocs Alapítvány szakmai tanulmányútjának, amely a Híd a közösségek között sorozat részeként valósult meg. A Devecseri Kastélykönyvtár patinás falai között tartott esemény célja az volt, hogy a résztvevők inspiráló jó gyakorlatokat ismerhessenek meg a kulturális közösségépítés terén.
Elsőként Ferenczi Gábor polgármester és Oszkai Réka, a Táj-Kapocs Alapítvány elnöke köszöntötte a megjelenteket. A tanulmányút első állomásaként Füstös Zsuzsanna, a Kastélykönyvtár és Művelődési Központ vezetője mutatta be az intézmény mindennapi munkáját és sokszínű programkínálatát. Előadása során lenyűgöző képet kaptunk arról, hogyan válik a kultúra élő közege a közösségformálásnak: 13 művészeti csoport működik aktívan Devecserben – a képzőművészeti és kézműves szakköröktől a kóruson át egészen a hagyományőrző csoportokig.
Az év során számos, hagyománnyá vált rendezvényt szerveznek: ilyen a Devecseri Értékek Ünnepe, a Városnapok, a szüreti felvonulás, a gyereknap, a Lét-ra nap és a közösség egyik legkedveltebb eseménye, a Mindenki karácsonya.
A helyi közművelődési munka egyik alappillére a lakossági visszajelzések figyelembevétele. Ennek mentén a kevésbé népszerű programokat fokozatosan háttérbe helyezték, míg másokat – mint a Nyáresti koncertek, a Zseblámpás múzeumtúra – évről évre újra megszerveznek.
A könyvtár innovatív szemléletét tükrözik a versenyek és interaktív programok is. Nagy népszerűségnek örvendenek a népdal- és szavalóversenyek, valamint a kreativitást ösztönző szófelhő-készítő pályázat. A digitális és élménypedagógiai eszközöket ötvöző Petőfi- és QRCsavarGO séták, a kastély történetére épülő szabadulószoba, valamint a tárlatvezető totók izgalmas példái a korszerű közösségi tanulásnak.
A nap második felében a Meggyeserdő Honvéd Nyugdíjas Klub tagjai adtak betekintést közösségi életükbe. Ők nemcsak rendszeres résztvevői, hanem aktív alakítói is a városi programoknak.
A program interaktív szakaszában a résztvevők maguk is kipróbálhatták, hogyan válik élménnyé a kiállítótér: játékos totók segítségével fedeztük fel a helyismereti és szakácskönyv kiállítást, majd felkapaszkodtunk a toronyba, ahol a Lesenceistvándi Kirakóklub gyűjteménye nyűgözött le mindenkit.
A tanulmányút kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők megosztották egymással benyomásaikat és ötleteiket. Többen is kiemelték: Devecser példája azt mutatja, hogy valódi közösségeket lehet építeni kulturális programokon keresztül – ha azokat szívvel, lélekkel és nyitottsággal szervezik.
A Kulturális híd tanulmányút sorozat célja, hogy kapcsolatokat építsen, jó gyakorlatokat mutasson be és inspirálja a helyi közösségek kulturális szereplőit. Köszönjük vendéglátóinknak az értékes bemutatót és a szívélyes fogadtatást!




