Kulturális Híd tanulmányút Megyeren – Kapcsolódások, értékek, együttműködések
2025. április 23-án különleges szakmai napra gyűltünk össze a festői Megyer községben. A Táj-Kapocs Alapítvány szervezésében megvalósult Kulturális Híd tanulmányútra az alapítvány működési területéhez tartozó öt járásból érkeztek polgármesterek, művelődésszervezők, civil szervezetek képviselői – és nagy örömünkre a határainkon túlról is többen csatlakoztak a programhoz.
A nap célja az volt, hogy kötetlen és inspiráló környezetben teremtsünk lehetőséget a szakmai kapcsolatok elmélyítésére, a települések közötti tapasztalatcserére, valamint a jövőbeni együttműködések elindítására.
A résztvevőket Komendánt Irén, Megyer polgármestere köszöntötte, majd Oszkai Réka, a sümegi Kisfaludy Sándor Művelődési Központ igazgatója, egyben a Táj-Kapocs Alapítvány elnöke mutatta be a művelődési központ munkáját és a sümegi értéktár kulturális kincseit. Beszédében ismertette a Kulturális Híd program célkitűzéseit is, amelyek középpontjában a kulturális hálózatépítés, közös értékeink feltárása és a közösségek közötti párbeszéd erősítése áll.
Ezután a program szívét-lelkét adó mentorcsapat tagjai következtek, akik már hosszabb ideje dolgoznak együtt kulturális projekteken. Értékasztalaikon keresztül mutatták be településeik kulturális életét – fotókkal, kisfilmekkel, személyes történetekkel színesítve.
A nap egyik fénypontja a kézműves program volt: hétféle kreatív tevékenység közül választhattak a résztvevők, akik saját készítésű emléktárgyakkal térhettek haza – és persze sok-sok új élménnyel is.
A közös ebédet követő településséta során Megyer nevezetességeit ismerhettük meg közelebbről, végül pedig egy körbeszélgetéssel zártuk a napot. A résztvevők egybehangzóan úgy vélték:
- Szükség van ilyen találkozókra, ahol informális keretek között oszthatják meg egymással tapasztalataikat.
- A program térségi és megyehatáron túlmutató kapcsolódásokat hozott létre.
- A kézműves foglalkozások igazi feltöltődést jelentettek.
- Csak az összefogás révén tudjuk erősíteni közösségeink kohézióját.
- Új szakmai és személyes kapcsolatok születtek.
- A résztvevők nyitottak a jövőbeni együttműködésekre és a közös projektötletek kidolgozására.
- Sokan visszavárják a Táj-Kapocs Alapítvány hasonló rendezvényeit.
Ezúton is köszönjük minden jelenlévőnek az aktív részvételt, a lelkesedést és az elköteleződést a közösségekért végzett munka iránt!
Bízunk a további közös gondolkodásban, és szeretettel várjuk Önöket következő rendezvényeinken is!
Ez a nap nem valósulhatott volna meg ilyen színesen és élménydúsan a kézműves programok nélkül – hálásan köszönjük mindazoknak, akik kézműves foglalkozással gazdagították a programot:
- Bútorfestés – Aranyné Karalyos Tünde Mária (Gógánfa)
- Csuhéfonás – Csíkné Bardon Réka (Csabrendek)
- Papírfonás – Simon Gáborné és Balogh Miklósné (Veszprémgalsa)
- Makramé – Szász Ildikó (Sümeg)
- Csipkevarrás – Nemeshanyi Hagyományőrző Csipkés Baráti Kör (Nemeshany)
- Üvegfestés – Vadász Orsolya – Üvegfestő Iskola
A résztvevők örömmel és lelkesedéssel kapcsolódtak be ezekbe az alkotó tevékenységekbe – köszönjük, hogy munkátokkal hozzájárultatok a nap sikeréhez!




