Elindult a Településfejlesztési Kollégium!
2024.október 11-én útjára indult a Vasvári Népfőiskola szervezésében a Településfejlesztési Kollégium, melyhez a Táj-Kapocs Alapítvány is csatlakozott. Örömmel jelentjük, hogy 8 térségi polgármester és önkormányzati képviselő számára ösztöndíjat biztosítunk a programban való részvételhez!
A program tökéletesen illeszkedik Alapítványunk céljaihoz: a tudás-átadás, az együttműködések fejlesztése, és a kommunikáció erősítése áll a középpontban. A résztvevők megismerhetik az érték- és közösség-vezérelt területfejlesztési modelleket, és lehetőséget kapnak kapcsolatépítésre hasonló gondolkodású vezetőkkel és szakértőkkel.
Az október 11-13. között megrendezett Településfejlesztési Kollégium első alkalma remek lehetőséget biztosított a településfejlesztésben érintett szakemberek és érdeklődők számára, hogy mélyrehatóan megismerkedjenek a területi politika új rendszerével és a helyi közösségek szerepével a modern világban.
A háromnapos program péntek délután kapunyitással és regisztrációval indult, majd Tóth Balázs, Vasvár polgármestere, és V. Németh Zsolt, országgyűlési képviselő köszöntötték a résztvevőket. V. Németh Zsolt előadásában a helyi értékekre és hagyományos életmódra épülő települési karakter fontosságát hangsúlyozta a vidéki térségek fejlesztésében.
Ezután Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára részletesen bemutatta a területi politika újra szerveződő rendszerét, különös tekintettel az új területkategóriákra és közszolgáltatásokra. Az előadás kiemelte, hogy az önkormányzatok és a helyi közösségek milyen fontos szerepet játszanak a változó világ kihívásaival szemben.
A napot Kovács István, a Vasvári Nagytérségi Népfőiskoláért Alapítvány szakmai vezetője zárta, aki a térségfejlesztési kezdeményezésekről beszélt, és bemutatta, hogyan segítik ezek a közösségek megerősödését.
Szombaton a Vasi Hegyhát területén végbement közösségi kezdeményezések történetével ismerkedhettek meg a résztvevők. A Vasvári Domonkos Alapítvány az örökségvédelem, kultúra és történelem összekapcsolódásáról tartott előadást, míg a Hegypásztor Kör Egyesület az Oszkói szőlőhegy falusi építészeti értékeiről és zártkertjeiről beszélt. A Vasvári Nagytérségi Népfőiskola a tudás, gyakorlat és életmód összefüggéseit tárta a hallgatóság elé, míg Csehimindszent község települési és vallási turizmusa is terítékre került.
A rendezvény vasárnap délelőtt zárult a hétvége tapasztalatainak összegzésével. A résztvevők műhelymunkában vitatták meg a közösségeik előtt álló kihívásokat, problémákat, és közösen keresetek gyakorlati megoldásokat. A tanulságok megosztásával mindannyian gazdagodtak, és olyan új ötletekkel térhettek haza, amelyeket saját településeiken is hasznosítani tudnak.
A Településfejlesztési Kollégium első alkalma sikeresen zárult, és remek alapot nyújt a jövőbeni közös gondolkodáshoz és cselekvéshez a településfejlesztés területén.




