Együttműködések a Marcal-völgyben – IV. Települési civil fórum Vas vármegyében
2025. június 5-én immár negyedik alkalommal szerveztük meg települési civil fórumunkat Vas vármegyében, ezúttal a bejcgyertyánosi Kultúrházban. Az eseményre a Marcal-völgy térségének civil és önkormányzati szereplőit hívtuk meg: helyi vezetőket, polgármestereket, civil szervezetek képviselőit és civil kezdeményezések elindítását tervező érdeklődőket.
Örömmel tapasztaltuk, hogy a meghívott célcsoportból többen is elfogadták a meghívást: négy különböző településről (Bejcgyertyános, Ikervár, Egervölgy, Sótony) összesen 12 fő vett részt az eseményen, köztük polgármesterek, alpolgármester, aktív civil szervezeti vezetők és civil tagok egyaránt.
A résztvevőket Bejcgyertyános község polgármestere köszöntötte, majd egy átfogó prezentáció mentén közösen jártuk körül a térségi civil együttműködések és lehetőségek aktuális kérdéseit. A fórumon többek között az alábbi témák kerültek terítékre:
- a Táj-Kapocs Alapítvány és a jelenleg zajló projekt részletes bemutatása, akcióterülete és jövőképe,
- a projekt kommunikációs csatornái (honlap, Facebook-oldal, hírlevél),
- civil szervezeti adatok és tevékenységi körök a térségben (Vas, Zala, Veszprém megye),
- a kistelepülésekre jellemző civil szervezeti struktúra, sajátosságok,
- együttműködési formák az aktív civil szervezetek és az önkormányzatok között,
- az inaktív szervezetek újraélesztésének lehetőségei,
- forrásbevonási lehetőségek (NEA, Falusi Civil Alap stb.),
- helyi intézményekhez kapcsolódó alapítványokban rejlő erőforrások (pl. iskolai, óvodai alapítványok),
- valamint a Táj-Kapocs Alapítvány által biztosított Civil Központ szolgáltatások.
A fórum végén kötetlen beszélgetés során osztották meg egymással tapasztalataikat a résztvevők. Szó esett kihívásokról és sikerekről, valamint jövőbeli együttműködések lehetőségéről. Kiemelt téma volt az SZJA 1% helyben tartása: egyetértés született arról, hogy a helyi kampányokkal növelhető lenne a tudatos rendelkezések aránya – ezzel a civil szervezetek anyagi bázisa is erősödhetne. Felmerült egy lehetséges jövőbeli kampány szlogenje is: „Tartsuk helyben az 1%-ot!”
A NEA egyszerűsített pályázati lehetősége több résztvevő érdeklődését is felkeltette, többen tervezik a pályázat benyújtását az őszi időszakban. Emellett az intézményi civil szervezetek szerepére is kitértünk – ennek hatására például Ikerváron felmerült egy új óvodai alapítvány létrehozása.
A fórum visszajelzései egyértelműen pozitívak voltak: a résztvevők megerősítették, hogy szükség van a kistelepülési civil-önkormányzati fórumokra, amelyek elősegítik a közös gondolkodást, a programtervezés összehangolását, és a térségi kapcsolódások erősítését. Ugyanakkor a for-profit szféra bevonása továbbra is kihívásként jelentkezik – ennek megoldására is keressük a jó gyakorlatokat, partnerségi lehetőségeket.
A Táj-Kapocs Alapítvány számára a fórum fontos szakmai visszajelzés volt: megerősítést nyert, hogy a közösségi alapú gondolkodás és a térségi együttműködések megerősítése kulcsa lehet a helyi civil élet fejlődésének.