LEADER Együttműködések a Marcal-mentén – Beszámoló a II. Műhelymunkáról

LEADER Együttműködések a Marcal-mentén – Beszámoló a II. Műhelymunkáról

2024. november 25-én zajlott le a LEADER szervezetek számára szervezett második műhelymunka. Az esemény a térség gazdasági, társadalmi és kulturális fejlesztésének közös céljait és lehetőségeit helyezte a középpontba.

A találkozót Oszkai Réka, a Táj-Kapocs Alapítvány elnöke nyitotta meg, emlékeztetve a jelenlévőket arra, hogy az első műhelymunkát tavasszal tartották, mely során a térség hét LEADER szervezete bemutathatta projektjeit és stratégiáit. Akkor több együttműködési lehetőség körvonalazódott, mint például a jó gyakorlatok megosztása, közös projektek indítása és a humán erőforrás fejlesztése. A mostani műhelymunka célja ezek továbbgondolása és konkrét akciók tervezése volt.

Kovács István, a kuratórium tagja ismertette az alapítvány működési területét és 2025-ig szóló Térségfejlesztési Akciótervét, mely három fő prioritást határoz meg:

  1. Helyi gazdaságfejlesztés
  2. Társadalmi és humán tőke fejlesztése
  3. Települési környezet fejlesztése

Ezen prioritások mentén az Alapítvány innovatív, helyi erőforrásokra építő módszertani megoldásokat kíván tesztelni, amelyek példaként szolgálhatnak más térségek számára is.

Oszkai Réka bemutatta a Kulturális Híd projektet, melynek célja egy fenntartható kulturális és közösségépítő hálózat létrehozása. A projekt az együttműködés és a helyi identitás erősítésére épít, támogatva a kulturális szektor szereplőit és a helyi gazdaságot. A program része egy nyilvános adatbázis, rendezvénynaptár, valamint a kulturális szektor szereplőinek együttműködését segítő tanulmányutak szervezése is.

Kiemelt témák és jövőbeli tervek

A műhelymunkán résztvevők olyan kulcstémákban folytattak eszmecserét, mint:

  • Ifjúsági Akadémia indítása: fiatalok bevonása a térség fejlesztésébe.
  • Vidéki utánpótlás biztosítása: például Fecskeházak és mobilházas ifjúsági lakóparkok kialakítása és közösségi élmények biztosítása a fiatalok számára a helyben maradásra
  • Helyi gazdaság támogatása: turisztikai ajánlatok kidolgozása és helyi termékek népszerűsítése.
  • Települési környezet fejlesztése: önkormányzatok szerepének erősítése a helyi projektekben.

A résztvevők közösen meghatározták a következő műhelymunkák fő témaköreit, melyek között szerepel a kulturális adatbázis kialakítása, az ifjúsági programok és a helyi termék  projektek fejlesztése.

A műhelymunka ismét rávilágított a térség szereplői közötti partnerségek fontosságára és az együttműködés erejére. A Táj-Kapocs Alapítvány elkötelezett amellett, hogy támogassa a térség fejlődését, és az ilyen fórumokon megfogalmazott célokat konkrét lépésekké alakítsa.

A Táj-Kapocs Alapítvány nevében köszönjük minden résztvevőnek az aktív közreműködést és a hasznos gondolatokat!