Szakmai nap Kiscsőszön: Térségfejlesztés és Innováció a Középpontban

Szakmai nap Kiscsőszön: Térségfejlesztés és Innováció a Középpontban

2024.szeptember 13-án Kiscsősz adott otthont a „Térségfejlesztés, Innováció és Humán fejlesztések” című szakmai napnak, amelyet a Veszprém Vármegyei Önkormányzat és a Táj-Kapocs Alapítvány közösen szervezett. Az esemény célja a vármegyei és térségi együttműködések erősítése volt.

A TOP Plusz keretében elindított „Humán térségfejlesztés kereteinek meghatározása Veszprém vármegyében” elnevezésű projekt szakmai indítónapján a Veszprém Vármegyei Önkormányzat és konzorciumi partnerei, köztük az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület, a Pápai Szakképzési Centrum, a Pécsi Tudományegyetem és a Veszprémi Érseki Főiskola, közös erőfeszítéseikkel mutatták be az új kezdeményezést.

A program különös hangsúlyt fektetett a Marcal völgyére, célcsoportja pedig elsősorban a fiatalok voltak, akik megszólításával a vidéki térségek népességmegtartó képességét kívánják erősíteni.

A nap során szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések, valamint táncház és közös énektanulás is várta a résztvevőket. Ezen felül különféle szakmai bemutatók és egy digitális technikai játszótér is színesítette a programot.

A délután folyamán a Táj-Kapocs Alapítvány tevékenységét ismerhették meg az érdeklődők, különös tekintettel a térségfejlesztési és hálózatépítési munkájukra. Az Alapítvány a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal együttműködve indította el 2024 januárjában egy kísérleti programját, amely egy érték- és közösségközpontú térségfejlesztési modell megvalósítását tűzte ki célul. A program a helyi közösségek bevonásával kíván hozzájárulni az élhető vidéki élet megteremtéséhez.

Az esemény rávilágított arra, hogy bár a térségek gyakran küzdenek nehézségekkel, olyan erőforrásokkal is rendelkeznek – például természeti és kulturális értékekkel, valamint a közösségek összetartásával – amelyek megfelelő kihasználásával idővel a hátrányokat előnnyé lehet formálni. A cél tehát nem csupán a közösségi élet megerősítése és a helyi identitás támogatása, hanem a vidéki területek társadalmi és gazdasági leszakadásának megállítása, valamint a fiatalok és helyi kezdeményezések támogatása.

A rendezvény újra megerősítette, hogy az élhető vidék megteremtéséhez elengedhetetlen az összefogás és a közös gondolkodás. Az esemény remek alkalmat nyújtott a szakmai kapcsolatok építésére és a közös célok megfogalmazására.