Rólunk

Táj-Kapocs az Együttműködő Közösségekért Alapítvány
Érték- és közösség-vezérelt térségfejlesztés a Marcal-völgy, mint belső periféria térségben.
A Táj-Kapocs az Együttműködő Közösségekért Alapítvány a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal karöltve 2024. januárjában egy területfejlesztési kísérleti programot indított, amely célja egy érték- és közösség-vezérelt térségfejlesztési modell megvalósítása, a térség szereplőinek bevonásával az élhető vidék megteremtése.
Céljaink:
A 2024. január 1-től 2025. december 31-ig tervezett programunk célja a közösségépítés, helyi identitás erősítése, vidék népességmegtartó képességének növelése, társadalmi és gazdasági leszakadás megállítása, a térségfejlesztés intézmény- és kapacitásfejlesztése, területfejlesztés, valamint a helyben maradást segítő kezdeményezések, közösségek, fiatalok támogatása.
Szeretnénk szorosan együttműködni a területen működő önkormányzati, gazdasági és civil szervezetekkel. Célunk továbbá a tájhoz, a szülőföldhöz kapcsolódó természeti- és kulturális örökségmegőrzése, átadása.
Hol tevékenykedünk?
A Marcal-völgye belső periféria területén: Devecseri, Sümegi, Zalaszentgróti, Vasvári és Tapolcai járások településein, kiemelten, de nem kizárólagosan Vas, Zala és Veszprém vármegyék határ- és kapcsolódó térségeiben.
A Csapatunk elkötelezett abban, hogy megtaláljuk a szinergiákat, összekapcsoljuk az erőforrásokat, közösen formáljuk a jövőt és élhetővé tegyük a vidéki életet.
Belső perifériás térségekről:
A belső perifériák a tágabb térségi környezetük „vérkeringéséből” kimaradó zárványtérségek, sok esetben olyan területek, amelyeket fejlettebb térségek határolnak vagy vesznek körül, és annak ellenére nem működnek megfelelően, hogy sem földrajzi értelemben nem periférikus a helyzetük, sem nem az ország alacsonyabb átlagos fejlettségű területein helyezkednek el.
Közepes fejlettségű térségek, amelyekben kiaknázatlan potenciál található. Ennek köszönhetően jól célzott fejlesztésekkel megerősíthetők, népességmegtartó képességük javítható.
Legfontosabb kihívások:
• Kevés minőségi munkahely – fejlettebb nagytérségek területén helyezkednek el, mégis távolabb esnek a nagyobb centrumok vonzásától.
• Rossz ingázási körülmények – elérhetőségük nem megfelelő.
• Lefölöző jellegű elvándorlás – a helyben maradók átlagos képzettségi szintje alacsony.
• Hiányos, gyenge minőségű infrastruktúra – sem települési környezetük, sem települési humán és műszaki infrastruktúrájuk, illetve szolgáltatási portfóliójuk nem megfelelő színvonalú, a lakásállomány pedig elavult.
• Romló demográfiai helyzet.
• A helyi gazdasági teljesítmény gyenge.
• Térségek önfejlesztő képessége gyenge.
Csapatunk tagjai:
Oszkai Réka – kuratóriumi elnök
andragógus, közművelődési szakember, okleveles közösségi és civil fejlesztő szakember
„Az alapítvány munkája arra emlékeztet bennünket, hogy minden egyes cselekedetünk hatással van a körülöttünk lévő világra. Mindannyiunkban rejlik az erő és a lehetőség, hogy pozitív változást hozzunk, és összefogva építsünk egy szebb, fenntarthatóbb jövőt a következő generációk számára.”
Hoffner Tibor – kuratóriumi tag
művelődésszervező, közösségfejlesztő
„Összejönni – ez a kezdet.
Együtt maradni – haladás.
Együtt dolgozni – siker!
Azért dolgozunk, mert szeretnénk egy olyan élhető térséget, ahol fiataljaink jól érzik magukat, nem elmennek, hanem letelepednek nálunk.Ahol feladatuk van és felelősségük, ahol számít a szavuk, a cselekedetük, ahol értékelik őket.
Mindannyiunk lehetősége és egyben felelőssége is, hogy tegyünk ezért!”
Kovács István – kuratóriumi tag
közgazdász, terület- és vidékfejlesztési szakember
„A terület- és vidékfejlesztési folyamatok során az egyik legnagyobb kihívás, hogy mennyire vagyunk képesek a térségünk belső erőforrásaira alapozott kezdeményezéseket megvalósítani. A felismert értékek, és az értékekre építeni kívánó helyi közösségek jelenthetik ennek legbiztosabb bázisát. „
Kovács Norbert (Cimbi) – kuratóriumi tag
örökös aranysarkantyús néptáncos, polgármester, vidékfejlesztő
„Ha szeretnénk, hogy a vidék ne csak egy természeti, vagy hagyományszagú egzotikumként, hanem valódi élettérként öleljen minket körül, akkor valódi élettel kell megtöltenünk. Az életelemek sokféleségét kell felismerni, és ezeket egymáshoz hangolni. A társadalom újjáépítése, önmagunkba vetett hitünk megerősítése, és a boldogságérzet folyamatos fenntartása a legnagyobb feladatunk.”
Breznovits István – szakértő
területfejlesztési szakember
„Olyan korban élünk, ahol újra a belső erőforrások felerősítésébe kell fektetni a fő energiákat. Ez első látszatra nehezebb, de az így elért eredmények hosszútávon sokkal értékesebbek és tartósabbak, minta a könnyű központi ígéretek és források világa.
Nincs más lehetőség, meg kell erősítenünk a kistájak, valós és természetes járások, kisvárosok és falvak szövetségét, mert ez adhat a jövő generációnak biztonságot és életesélyt.
A vidéki Magyarország akkor lehet sikeres, ha felismeri, hogy a hely, ahol emberek élnek nemcsak szállás, hanem otthon, a munka nem csak megélhetés, hanem alkotó öröm a környezet nem egy romantikus festmény, hanem védendő érték és a közösség nem csak emlékkép, hanem megélt valóság.”
dr. Fazekas Zsuzsanna – ifjúsági projketkoordinátor
kertészmérnök, vidékfejlesztési szakember
„Legyen szó helyi termékekről, ifjúsági közösségekről vagy vállalkozásfejlesztésről, azért dolgozom, hogy a helyi társadalom és gazdaság szövete addig vastagodjon, hogy az idők változó szelét kiállja, és egy fenntarthatóbb, élhetőbb, együttműködőbb és emberbarátabb vidéki térség legyen az otthonom.”
Szeretettel ajánlom: www.köszi.org és www.ruralcottagebalaton.com
Kiss Attila -projektmenedzser
okleves agrármérnök, szakközgazda
„A vidéki életet, a vidékfejlesztést próbálom megélni, nem csak szemlélni. Igyekszem aktívan részt venni a környezetemben zajló társadalmi és kulturális kezdeményezésekben, hiszen úgy érzem, hogy ezek a közösség erősítésének alapkövei. Mindig arra törekszem, hogy olyan kezdeményezéseket támogassak, amelyek nemcsak hosszú távon fenntarthatók, hanem valódi változást is hoznak a helyi emberek életébe. A Táj-Kapocs Alapítvány lehetőség számomra, hogy mindezt munkámmal segítsem.”
Kissné Wittmann Bernadett – „kulturális híd” projektkoordinátor
okleves agrármérnök, közművelődési szakember
„Minden településnek vannak értékei, amire büszke lehet, amit érdemes megmutatni és az utókorra hagyni.Gyakran ezeket észre sem vesszük, míg mások rá nem világítanak.Ismerjük és ismertessük meg egymás rejtett kincseit!Keressük a kapcsolódási pontokat, erősítsük egymást és egymásban a hitet, hogy értékesek vagyunk, és erőink megsokszorozódnak!”
Mészáros-Harta Annamária – irodavezető
okleves közgazdász, vidékfejlesztési szakember
„A vidékfejlesztés egy olyan utazás, amely során megtapasztaljuk az elhivatottságot, az összefogást és a közösségi büszkeséget. Nemcsak az infrastruktúrát és a gazdaságot építjük, hanem egy olyan élettel teli közösséget is, ahol boldogságot, nyugalmat, igazi értékeket és összetartozást találunk, és ahol a természet és az emberi alkotások harmóniája megérinti a szívünket.”
Tervezett fejlesztési irányaink:
- „Közösségünk felfedezése” – Térségi együttműködéseket, kommunikációt erősítő intézkedések, pl: látóutak, jó-gyakorlat bemutatók, egységes szerkezetű programajánló, érték-feltáró túrák, műhelytalálkozók, szakmai napok, tudástár létrehozása stb.
- „Képessé tevés – Élethosszig tartó tanulás”, – Tudás-átadás, tanácsadás, mentorálás, inkubáció – pl: népfőiskolai programok, ifjúsági akadémia, ifi bázispontok, vállalkozói műhelyek, „Kulturális, kreatív és Örökségturizmus” – térségspecifikus kitörési pontok, „Irány vissza az önfenntartás felé” stb.
- „Összekapcsolás”, – komplex programok tervezése és megvalósítása –
pl: vármegyei paktumok összekapcsolása, gazdaság- turizmus- vállalkozásfejlesztés, Közelítés program, Helyben vagyunk program, VIP – Vidék Inkubátor Program, Irodalmi emlékhelyek….
A fejlesztési irányok a kísérleti program előrehaladásával organikusan változhatnak a közösségünk igényei, problémái, beazonosított szükségletei alapján.
Csatlakozz hozzánk a Táj-Kapocs Alapítványban, és legyél részese az érték- és közösség-vezérelt területfejlesztésnek!