Rólunk

Home / Rólunk
Táj-Kapocs az Együttműködő Közösségekért Alapítvány

Táj-Kapocs az Együttműködő Közösségekért Alapítvány

Érték- és közösség-vezérelt térségfejlesztés a Marcal-völgy, mint belső periféria térségben.

A Táj-Kapocs az Együttműködő Közösségekért Alapítvány a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal karöltve 2024. januárjában egy területfejlesztési kísérleti programot indított, amely célja egy érték- és közösség-vezérelt térségfejlesztési modell megvalósítása, a térség szereplőinek bevonásával az élhető vidék megteremtése.
Céljaink:
A 2024. január 1-től 2025. december 31-ig tervezett programunk célja a közösségépítés, helyi identitás erősítése, vidék népességmegtartó képességének növelése, társadalmi és gazdasági leszakadás megállítása, a térségfejlesztés intézmény- és kapacitásfejlesztése, területfejlesztés, valamint a helyben maradást segítő kezdeményezések, közösségek, fiatalok támogatása.
Szeretnénk szorosan együttműködni a területen működő önkormányzati, gazdasági és civil szervezetekkel. Célunk továbbá a tájhoz, a szülőföldhöz kapcsolódó természeti- és kulturális örökségmegőrzése, átadása.
Hol tevékenykedünk?
A Marcal-völgye belső periféria területén: Devecseri, Sümegi, Zalaszentgróti, Vasvári és Tapolcai járások településein, kiemelten, de nem kizárólagosan Vas, Zala és Veszprém vármegyék határ- és kapcsolódó térségeiben.
A Csapatunk elkötelezett abban, hogy megtaláljuk a szinergiákat, összekapcsoljuk az erőforrásokat, közösen formáljuk a jövőt és élhetővé tegyük a vidéki életet.
Belső perifériás térségekről:
A belső perifériák a tágabb térségi környezetük „vérkeringéséből” kimaradó zárványtérségek, sok esetben olyan területek, amelyeket fejlettebb térségek határolnak vagy vesznek körül, és annak ellenére nem működnek megfelelően, hogy sem földrajzi értelemben nem periférikus a helyzetük, sem nem az ország alacsonyabb átlagos fejlettségű területein helyezkednek el.
Közepes fejlettségű térségek, amelyekben kiaknázatlan potenciál található. Ennek köszönhetően jól célzott fejlesztésekkel megerősíthetők, népességmegtartó képességük javítható.
Legfontosabb kihívások:
• Kevés minőségi munkahely – fejlettebb nagytérségek területén helyezkednek el, mégis távolabb esnek a nagyobb centrumok vonzásától.
• Rossz ingázási körülmények – elérhetőségük nem megfelelő.
• Lefölöző jellegű elvándorlás – a helyben maradók átlagos képzettségi szintje alacsony.
• Hiányos, gyenge minőségű infrastruktúra – sem települési környezetük, sem települési humán és műszaki infrastruktúrájuk, illetve szolgáltatási portfóliójuk nem megfelelő színvonalú, a lakásállomány pedig elavult.
• Romló demográfiai helyzet.
• A helyi gazdasági teljesítmény gyenge.
• Térségek önfejlesztő képessége gyenge.

Csapatunk tagjai: