Együtt az ifjúság helyben maradásáért
Saját felmérésünk, a szakirodalom és a statisztikai adatok áttekintése azt mutatja, hogy nem könnyű ma a fiatalok helyzete a Balaton-felvidéken és a Marcal-mentén sem. A kis településeken az értelmiségi munkahelyek hiánya, a bérelhető lakások kis száma, az ifjúsági közösségi színterek nélkülözése és a fiatalok számára kiemelkedően fontos rendezvények, élményprogramok rendszertelensége nem kedvez a fiatalok letelepedésének. Az elvándorlás lefölöző jellegű, a legtehetségesebbek találnak legkönnyebben kiutat a térségből. Ugyanakkor a helyi fiatalok alig vesznek részt a helyi közéletben, pedig ez az a színtér, ahol az ő jövőjüket érintő helyi szintű döntések megszületnek.
A Táj-Kapocs Alapítvány kiemelkedően fontosnak tartja az ifjúságügy felkarolását a térségben. Legyen szó ifjúságnak szóló rendezvényekről, a helyi közéletbe való bekapcsolódásukat erősítő ifjúsági akadémia szervezéséről, vagy ifjúsági szervezetekre irányuló látóutakról, az Alapítvány kiemelkedő figyelmet fordít rá, hogy az ifjúság ügyéről egyre többet beszéljünk, míg az egész térség szívügyévé válik.
Úgy hisszük, hogy a fiataloknak feladatot és mellé felelősséget kell adnunk. Hármas jelmondatunk: Vedd észre! Tedd szóvá! Oldd meg! arra ösztönzi a fiatalokat, hogy fiatalos látásmódjuk és friss lendületük erejével a rendelkezésükre álló saját eszközeikkel legyenek alakítói a közös jövőnknek. Hogy ne kelljen önmegvalósítást keresve a városba vagy külföldre költözniük, hanem a térségen belül letelepedve találjanak méltó munkahelyet, megélhetést.
Hisszük, hogy a tevékeny fiatalok jelentik a kistelepülések jövőjét, adják a helyi önkormányzatok és intézmények, civil szervezetek számára az utánpótlást és rázzák fel fiatalos lendületükkel a szokásos napi feladatokat, ezért kiemelt figyelmet fordítunk a fiatal korosztály igényeire, véleményére, bevonására a helyi életbe.Nagy álmunk a Balaton-felvidéki Ifjúsági Akadémia megszervezése. Ennek célja, hogy a helyi fiatalokat bevezessük a helyi közéletbe, alternatívát nyújtva a csábító városi vagy külföldi álláslehetőségekkel szemben a saját falujukban maradásra.
- Vajon hányan tudják a fiatalok közül, hogy milyen pozíciók vannak egy önkormányzati hivatalban?
- Mit csinál egy képviselő vagy polgármester?
- Mik a vidéki vállalkozói lét szépségei és mik a nehézségei?Hogy mit csinál egy civil szervezet egy kistelepülésen vagy hogy hogyan szerveződik meg egy falunap?
Az Ifjúsági Akadémiáról egyetlen pillantással átlátható összefoglaló: PDF